Poznaj HTTP 2 i jak go zaimplementować

Co to jest HTTP/2 i jak można go wykorzystać do realizacji celów SEO? Dowiedz się, jak działa protokół HTTP/2, jego zalety i wady oraz dlaczego ma on znaczenie w SEO.

W raporcie z audytu Google Lighthouse może pojawić się protokół HTTP/2 w kolorze zielonym (w użyciu) lub jako okazja do poprawy szybkości ładowania strony.

Ale co to właściwie jest i jak wykorzystać HTTP/2 do SEO?

 

Co to jest HTTP/2?

HTTP/2 to protokół do zarządzania komunikacją między przeglądarką wysyłającą żądanie a serwerem zawierającym żądane informacje.

Został oficjalnie ustandaryzowany w 2015 roku i jest poprzedzony HTTP/1, który służy w sieci od ponad 15 lat.

Google potwierdził, że rozpocznie indeksowanie witryn przez HTTP/2 w listopadzie 2020 r., a John Mueller potwierdził w maju 2021 r. , że indeksuje już ponad połowę wszystkich adresów URL za pomocą protokołu HTTP/2.

Powiedział wtedy, że „oznacza to, że Googlebot nie będzie musiał spędzać tyle czasu na indeksowaniu serwera, co wcześniej”.

 

Co to jest protokół?

Protokół to zasadniczo zestaw reguł służących do zarządzania żądaniami między klientami a serwerami. Zwykle składa się z trzech głównych części: nagłówka, ładunku i stopki.

Nagłówek zawiera informacje, w tym źródłowy i docelowy adres strony, jak również wielkości i rodzaju szczegóły.

Ładunek jest rzeczywiste informacje, które będą transmitowane.

Po nim następuje stopka , która kieruje żądanie do zamierzonego odbiorcy i zapewnia, że ​​dane są wolne od błędów podczas przesyłania do przeglądarki.

Jak HTTP/2 działa inaczej niż HTTP/1?

Moim ulubionym sposobem na zrozumienie żądań HTTP jest analogia do ciężarówki Toma Anthony’ego .

Zasadniczo ciężarówka reprezentuje żądanie od klienta do serwera, a droga, którą porusza się ciężarówka, to połączenie sieciowe.

Gdy ciężarówka przewożąca żądanie z przeglądarki dotrze do serwera, załaduje odpowiedź i przeniesie ją z powrotem do przeglądarki.

HTTPS dodaje warstwę ochrony do tych odpowiedzi, aby nikt nie mógł zajrzeć do wnętrza ciężarówki, aby zobaczyć, co zawiera, na przykład dane osobowe lub poufne informacje.

Głównym problemem jest to, że ciężarówki zgłaszające żądanie nie mogą poruszać się z prędkością większą niż prędkość światła. Muszą również podróżować ze stałą prędkością, niezależnie od tego, jak duże jest żądanie i jak daleko muszą przebyć, aby się do niego dostać.

Inną rzeczą do rozważenia jest to, że większość stron internetowych wymaga sekwencji wielu żądań i odpowiedzi w celu załadowania jednej strony. Na przykład pliki graficzne, pliki CSS i/lub JavaScript mogą również mieć własne zależności, które wymagają więcej podróży między przeglądarką a serwerem.

Podczas wysyłania żądań za pośrednictwem protokołu HTTP/1 każda ciężarówka potrzebuje własnej drogi lub żądania sieci, a dla niektórych żądań należy również zgłaszać nowe żądania sieci. To wszystko zwiększa opóźnienie.

Zazwyczaj jednocześnie można nawiązać tylko sześć jednoczesnych połączeń, co prowadzi do tego, że inne żądania są zmuszane do oczekiwania na zwolnienie połączeń sieciowych. Diagramy kaskadowe są przydatnym sposobem na zobaczenie tego opóźnienia w działaniu.

funkcje techniczne http2

Wprowadź HTTP/2

W tym miejscu można użyć protokołu HTTP/2, aby zapewnić pozytywny wpływ na zachowania żądań.

Ponadto funkcja Multiplex oznacza, że ​​więcej samochodów ciężarowych może jednocześnie jeździć po jednej drodze, dzięki czemu połączenie sieciowe jest w stanie obsłużyć więcej żądań i szybciej dostarczyć więcej odpowiedzi.

Treść tych próśb i odpowiedzi pozostaje taka sama; są one po prostu traktowane w nieco inny sposób.

Kolejną przydatną funkcją HTTP/2 jest Server Push, co oznacza, że ​​serwer jest w stanie odpowiedzieć na żądanie wieloma odpowiedziami jednocześnie.

Powiedzmy na przykład, że musimy zwrócić pliki CSS i JavaScript razem z HTML; wszystkie mogą być wysyłane w tym samym czasie, a nie muszą być dostarczane pojedynczo do przeglądarki.

 

Funkcje techniczne HTTP/2

HTTP/2 jest zbudowany na tej samej składni co HTTP/1, co oznacza, że ​​protokół jest bardziej odświeżaniem niż pełną migracją. To była świadoma decyzja, aby przejście było jak najbardziej płynne.

Najważniejsze cechy HTTP/2 to:

Binarny nie tekstowy

HTTP/2 wprowadza zmianę w protokole przekształcającym, z tekstowego na binarny, aby zakończyć cykle od żądania do odpowiedzi. Te same zadania zostaną wykonane, używając tylko poleceń binarnych — jedynek i zer, a nie tekstu.

Zrobiono to, aby uprościć implementacje poleceń i ułatwić ich generowanie i analizowanie.

 

Multipleks

Multipleksowanie umożliwia jednoczesne wysyłanie wielu żądań za pośrednictwem jednego połączenia. Spowoduje to rozbicie ładunku na mniejsze sekwencje, przeanalizowanie i przesłanie ich za pośrednictwem jednego połączenia, a następnie ponowne ich złożenie, zanim dotrą do przeglądarki.

Głównym celem tej zmiany było rozwiązanie problemów z żądaniami pochłaniającymi zasoby oraz pomoc w zapobieganiu blokowaniu innych żądań i odpowiedzi.

Kompresja nagłówka

Kompresja nagłówka ma na celu zmniejszenie obciążenia związanego z mechanizmem powolnego startu w HTTP/1.

Ponieważ większość witryn internetowych jest bogata w grafikę i zawartość, żądania klientów powodują wysyłanie wielu niemal identycznych ramek nagłówków z powrotem do przeglądarki, co może powodować opóźnienia i niepotrzebne zużycie już ograniczonych zasobów sieciowych.

Mechanizm kompresji nagłówków umożliwia kompresowanie dużej liczby nadmiarowych ramek nagłówków i pozwala serwerowi zachować listę nagłówków używanych w poprzednich żądaniach. Zasadniczo nagłówki zostaną zakodowane w jednym skompresowanym bloku i wysłane razem do klienta.

 

Serwer Push

Dzięki temu zasoby, które prawdopodobnie będą używane, zostaną wypychane do pamięci podręcznej przeglądarki, zanim zostaną zażądane. Informacje lub zasoby, które zgodnie z przewidywaniami znajdą się w przyszłych żądaniach (na podstawie poprzednich żądań) również zostaną wysłane wraz z nimi, zamiast czekać na kolejną odpowiedź klienta.

Zapobiega to potrzebie kolejnej podróży w obie strony żądania i odpowiedzi i ma na celu zmniejszenie opóźnienia sieci, które wiąże się z kilkoma zasobami używanymi do ładowania strony.

 

Priorytety transmisji Stream

Priorytetyzacja strumieni to miejsce, w którym preferowane są poszczególne strumienie danych na podstawie zależności i wagi, które są przypisane do każdego z nich.

Pozwala to serwerowi na optymalizację alokacji zasobów w oparciu o wymagania użytkownika końcowego.

HTTP/2 i HTTPS

Obsługa protokołu HTTP/2 jest dostępna tylko za pośrednictwem połączeń szyfrowanych, co oznacza, że ​​wymaga protokołu HTTPS. Nic dziwnego, że te dwa elementy uzupełniają się na wiele sposobów.

Nie tylko zwiększa bezpieczeństwo użytkowników i aplikacji, ale także wymaga mniejszej liczby uzgadniań TLS i prowadzi do mniejszego zużycia zasobów zarówno po stronie klienta, jak i serwera.

Zalety HTTP/2

Oczywiście, jako zaktualizowana technologia, HTTP/2 przynosi pewne korzyści.

Aktualizacja do HTTP/2 nie jest migracją i nie wymaga zmiany adresów URL. Jest to zmiana protokołu, która nie będzie wymagała zbytniego wysiłku ze strony SEO.

Poniżej omówiłem cztery największe korzyści z punktu widzenia SEO, jednak ta lista nie jest wyczerpująca, jeśli chodzi o ogólne zalety HTTP/2.

 

Wydajność sieciowa

Kilka nowych funkcji protokołu HTTP/2 zostało zaprojektowanych w celu poprawy wydajności witryn internetowych i zaoszczędzenia zasobów potrzebnych do indeksowania witryn.

Na przykład multipleksowanie oznacza, że ​​żądania i odpowiedzi nie będą się wzajemnie blokować, co pomaga zmniejszyć opóźnienia, a tym samym zapewnia szybszą wydajność sieci.

Możliwość wysyłania i odbierania większej ilości danych na żądanie komunikacji to kolejny praktyczny przykład korzyści w zakresie wydajności.

Ponadto priorytetyzacja strumieni umożliwia efektywne wykorzystanie zasobów, co skraca czas dostarczania żądań treści do użytkownika.

 

Wydajność mobilna

Oprócz ogólnej wydajności sieci, wydajność mobilną można również poprawić dzięki HTTP/2. Dzieje się tak dlatego, że jest zaprojektowany w kontekście współczesnych trendów użytkowania, jakimi zdecydowanie jest mobile.

Multipleksowanie i kompresja nagłówków szczególnie pomagają w zmniejszeniu opóźnień w dostępie do stron internetowych, co jest również widoczne w sieciach komórkowych, które mogą mieć ograniczoną przepustowość.

Zasadniczo środowisko internetowe zoptymalizowane pod kątem HTTP/2 dla użytkowników mobilnych w sposób, który wcześniej przypisywano tylko użytkownikom komputerów stacjonarnych, w tym przez wydajność i bezpieczeństwo.

 

Lepsze wrażenia użytkownika

Ze względu na wyżej wymienione ulepszenia wydajności, HTTP/2 również pozytywnie wpłynie na doświadczenie użytkownika . Nie jest tajemnicą, że szybko ładująca się witryna prowadzi do zwiększenia zadowolenia klientów i ogólnej popularności marki.

Jak mówi Google, istnieje 32% wzrost prawdopodobieństwa współczynnika odrzuceń, jeśli ładowanie strony trwa od 1 sekundy do 3 sekund, a HTTP/2 to tylko jeden ze sposobów na poprawę szybkości ładowania.

 

Zwiększone bezpieczeństwo

Ponieważ protokół HTTP/2 musi być obsługiwany przez HTTPS, zapewni to, że wszystkie witryny będą szyfrowane i zabezpieczone.

Ponadto pomaga również upewnić się, że same aplikacje są chronione przed wszelkimi złośliwymi atakami, które mogą spowodować ręczne nałożenie kary na witrynę lub potencjalnie całkowite usunięcie z wyników wyszukiwania.

 

Korzyści dla SEO

Oczywiście wszystkie te elementy w połączeniu będą miały również pozytywny wpływ na SEO.

Chociaż Google potwierdziło, że korzystanie z HTTP/2 nie zapewni bezpośredniego zwiększenia pozycji w rankingu, pośrednio te czynniki zostaną uwzględnione w szczególności w nadchodzącej aktualizacji Page Experience .

Wszystkie mogą również wpływać na widoczność witryny w wynikach wyszukiwania , wraz z wrażeniami użytkowników i konwersjami.

Implementacja HTTP/2

Aktualizacja do HTTP/2 ostatecznie zależy od Twojego serwera. Jeśli obecnie nie możesz obsługiwać protokołu HTTP/2, skontaktuj się z administratorem serwera lub dostawcą usług hostingowych.

Jeśli Twój serwer obsługuje protokół HTTP/2, może automatycznie udostępniać zawartość za pomocą nowego protokołu. Możesz upewnić się, że Twój serwer jest w stanie go obsługiwać, upewniając się, że używasz sieci CDN, która obsługuje również HTTP/2 i masz aktualny certyfikat HTTPS.

Możesz sprawdzić, czy Twój serwer obsługuje protokół HTTP/2, korzystając ze strony http2.pro . Dzięki temu dowiesz się, czy Twój serwer obsługuje HTTP/2, ALPN i Server-push.

Ponadto możesz sprawdzić, które zasoby są obecnie udostępniane przez HTTP/2 w Narzędziach dla programistów Chrome.

Jeśli Twoja witryna nie korzysta jeszcze z protokołu HTTP/2, prawdopodobnie zostanie dodana jako zalecana możliwość.